DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Naši čivaváci

Jak na Vaše štěně
 

  Výběr štěňátka

Když si vybíráme chovatele a potom jeho štěňátko, tak si všímáme toho, jak se ke svým pejskům chová, zda Vás ochotně zahlcuje informacemi o péči o krmení, zda se Vás vyptává, jestli máte pro štěňátko všechno připravené atd. Chovatel ze sebe musí chrlit informace jak na běžícím páse. Je rád, když se ho na něco zeptáte a velmi ochotně Vám na všeodpoví. Ukáže vám rodiče, nebo aspoň matku štěňátek, povykládá jak se stříhají drápky, co a kolikrát denně krmit atd. To je potom dobrá volba, které nebudete později litovat.

Bohužel, najdou se i " chovatelé" , kterým je celkem úplně jedno co si s pejskem uděláte, hlavně, že si ho od něj koupíte. Moc vám toho o chovu neřekne, nebo vás dokonce nepustí ani dovnitř k ostatním pejskům. Štěně donese na chodbu a stylem ber-neber vám ho nabídne. A rychle odchod. No od takových lidí bych si teda štěňátko nikdy nekupovala. Je podezřelé i to, když Vám chce někdo štěně dovést domů. Potom nechce, aby jste viděli odkud štěně pochází, v čem žilo a co je ten chov vůbec zač. 

Než si pejska vezmeme, tak zkontrolujeme zda nemá kýlu, nesmí mít průjem, zakysaná očička, hnisavý výtok z nosu, parazity ( svrab v uších atd.). Musí být vztřícné, veselé, mít čistou srst a plné bříško. Nesmí být ulepené, vyplašené a bojácné.

Pokud chcete silné a zdravé štěně, tak se při výběru držte těchto zásad:

1. Štěně si brát nejdřív v 8.týdnech ( v žádném případě v 6.týdnech ).

2. Váha v osmi týdnech minimálně 800 g. U menších štěňat je zvýšená pravděpodobnost vrozených vad a nevhodnost k chovu.

3. Podívat se na zuby, jestli nemá podkus nebo předkus - spodní zuby jsou správně těsně za předními.

4. Fontanela v 8. týdnech maximálně do 1cm. ( je to díra mezi kostmi na čele )

5. Čistá srst, hlavně u zadečku.

6. Čisté oči a uši - bez zakysanců a nečistot.

7. Žádná kýla - je to měkká bulka (vypouklina) na bříšku, hlavně mezi zadníma nohama. Velikosti většinou 0,5 - 2 cm

8. Dostanete krmivo do začátku - na které je zvyklý.

9. Musíte dostat očkovací průkaz s potvrzením od veterináře o očkování a odčervení.

Pokud toto všechno bude v pořádku + milý zdílný chovatel, tak by to mělo být OK.

  Když si drobečka doneseme domů

Čerstvě koupené štěně je jako malé dvouleté dítě. Něco už chápe, ale moc toho není. Zajímá ho hlavně co všechno může okusovat a snaží se Vám být pořát na blízku. Ještě hodně času během dne prospí. Na to potřebuje klid, aby si odpočinulo. Byt musíme uzpůsobit tak, aby se štěně nemohlo o něco zranit, nebo kousat nějaký elektrický kabel.

Je dobré, aby první dny byl někdo se štěňátkem doma a dělal mu společnost než si zvykne. Vybereme mu klidné místo pro jeho pelíšek, nejlépe v naší blízkosti a dáme mu tam jeho hadřík, který od chovatele dostal a něco zajímavého na kousání (třeba sušené ucho, nebo žvýkací tyčinku z kůže), aby se zabavilo. Každé štěňátko ihned po probuzení jde udělat loužičku. Proto je v našem největším zájmu ho ihned odnést na jedno místo k tomu určené. Na noviny, nebo na plínu. Když to nestihneme, je to naše chyba a štěně nesmíme hubovat. Mohlo by z toho být zmatené a začít dělat potřebu tajně (aby nedostal) a bobky schovávat.

Potom přijde čas krmení, hraní a potom zase spánek. Toto se opakuje stále dokola. Musíme dávat veliký pozor kam šlapeme a chodit jako na běžkách, protože nikdy nevíme, kde se drobeček právě motá. Malé štěně ještě neumí odhadnout výšku a lehce spadne z gauče i z křesla. Proto když někam odcházíme, musíme ho dát vždy na zem. 

Zkontrolujeme, jestli nemá prcek moc dlouhé drápky a v případě, že ano a že se dokonce zachytává do koberce, tak mu špičky zacvakáme kleštičkami.

První noc bude štěňátko nejspíš kňučet a bude mu smutno. Zkuste to vydržet a nebrát si ho do postele, nebo už ho od tam nedostanete. Nejlepší je, aby spalo v jiné místnosti než vy a zvyklo si, že je v noci samo, a že ráno za ním zase přijdete. Do týdne by se mělo uklidnit a pěkně tiše spinkat na svém pelíšku.

Někdo má nově koupené štěňátko zavřené v ohrádce. Důvody jsou různé - aby nic nezničilo, aby nikde nečůralo, aby se mu nic nestalo. Jenže takové štěňátko v ohrádce, se také nic nenaučí, necítí se dobře a je smutné.  Zavírání štěňátka je sice pro někoho pohodlné, ale až se jednoho dne rozhodneme, že ohrádku přestaneme používat, tak štěně začne čůrat a kakat všude po bytě a kousat co ho napadne. Takže práci s výchovou si tím určitě neulehčíme. Rozhodně je lepší, mít štěně od začátku vypuštěné "na volno" a věnovat se mu, učit ho kam čůrat, s čím si může hrát a s čím ne. Samo si půjde lehnout na svůj pelíšek, až bude unavené a samo se půjde nažrat a napít. Čůrat na určené místo se mu vždycky nepovede, ale to už ke štěňátku patří.


 Krmení štěněte

Je důležité minimálně ze začátku krmit štěně tím, na co bylo doposud zvyklé u původního majitele. Náhlý přechod na jiné krmení by mohl způsobit průjem. Toto spojené se změnou prostředí by mohlo štěně dost špatně snášet. Původní chovatel by vám měl dát krmivo do začátku - na které je štěně zvyklé. I nadále krmíme štěně jen psím žrádlem (granule, nebo případně konzervy). Pokud  granule co  krmíme štěně pěkně žere, má po nich tuhé bobky, je veselé a zdravé, tak nemáme důvod tyto granule měnit, nebo střídat s jiným krmením. Ani se to nemá, protože vždycky chvíli trvá, než si organismus na nové krmivo zvykne. Zbytečně štěně nerozmlsáváme, nedáváme mu maso protože by potom odmítal granule papat. Krmíme tak, že štěněti dáme žrádlo, necháme mu to asi čtvrt hodiny a co nesežere do té doby, odklidíme pryč. Žrádýlko předkládáme zezačátku 4x denně. Nenecháváme mu žrádlo celý den k dispozici, protože by jen uzobávalo a nenažralo se pořádně. Mezi krmemím musí vytrávit, aby se na další zase těšilo. Naučí se tak, že když dostane misku, tak musí papat, protože potom už nebude co. 

 Učení a výchova

Od začátku postupně zvykáme drobečka na různou potřebnou manipulaci - opatrné česání, držení packy ( nácvik na stříhání drápků ), kontrola zoubků. Aby si štěně nechalo všechno líbit a nedivočilo u toho. Toto se nám do budoucna velmi zúročí. Měli by chom také pejska odmala zvykat na cizí lidi a psy, aby se nestal bojácným a uštěkaným. Čivavy jsou totiž k cizím lidem velmi nedůvěřivé. ( proto dát štěně někomu pochovat, nechat ho od cizích pohladit atd.). Nemít štěně doma v izolaci od okolního světa.

Aby se z čivavy nestal chorobný závislák, naučíme štěně, že za námi nemůže úplně všude chodit. To by si potom těžko zvykalo na samotu, když musí doma čekat na páníčka. Uděláme to třeba tak, že na záchod s námi štěně nesmí. Řekneme mu "zůstaň!" a zavřeme mu dveře před nosem. To samé můžeme dělat s koupelnou. Až zase vyjdeme, tak štěně pochválíme (i kdyby škrábalo na dveře a kňučelo).

Asi od deseti týdnů začínáme štěně zvykat na obojek. Ze začátku bude štěně protestovat, bude uražené, možná i někam zaleze, bude si obojek škrábat, otírat se o koberec, nožná i kňučet a podobné výjevy. Necháme mu ho chvilku a potom zase sundáme. Měli by jsme štěněti dávat obojek aspoň 2x denně na půl hodiny. Postupně dobu prodlužujeme. Když má obojek, měli by jsme ho zabavit hrou, aby na ten obojek moc nemyslelo. Nám se ale například u Amálky tento způsob učení neosvědčil. Dělala melu pokaždé, když jsem jí obojek nasadila. Tahala krk po zemi, nechtěla ani chodit. Jenom čekala až jí ho sundám. Tak jsem ho milé jednoho dne Amálce nesundala. Napřed byla uražená, ale pak zjistila, že se dá chodit a běhat i s obojkem. Nechala jsem jí ho 2 dny a potom o něm už ani nevěděla. A až bude štěně zvyklé na obojek, můžeme doma vyzkoušet a trénovat i připnutí na vodítko. Venku na procházce ho potom vodíme na vodítku a nenosíme ho v ruce. To proto, aby se obeznámilo s běžným provozem, potkáváním a míjením lidí, kočárků, kol, psů, aut atd... Aby se si zvykalo, nebálo se a pěkně šlo na vodítku. Pes, kterého páníček pořád nosí, se potom všeho bojí a na zemi je nejistý a vyplašený.

Výchova štěňátka musí být přátelská, spravedlivá a hlavně důsledná. Čivavy jsou chytré a rády zkoušejí, co si mohou dovolit. Určitě je dobré štěně naučit povel "běž na místo". Tam ho pošleme vždycky, když zlobí, nebo když jdeme jíst. Není dobré ani pěkné, když čivava škemrá u stolu. Ovšem jsou i lidé, kteří se svým psem jedí z jednoho talíře... Samotným by jim ani nechutnalo...  No, jak si kdo psa naučí, tak ho má.
 

Dotazy k tématu:.........
  Koupě štěněte

Mám v plánu si pořídit čivavu bez pp a proto bych se chtěl zeptat na co se při výběru štěněte a chovatele zaměřit.  

 Dobréhochovatele poznáte podle toho, že vám velmi ochotně zodpoví všechny vašedotazy, pozve vás třeba na nezávaznou návštěvu, ukáže vám všechny svojepejsky a vše vám o nich popovídá. Jeho pejsci budou čistí,učesaní,zdraví, nebojácní atd.  

Štěňátka, ze kterých si budete vybírat musejí být čistá, kulaťoučká, mít jasnéoči bez zakysanců, čistou prdelku bez průjmu, plné bříško bez kýly, čisté uši bez svrabu. Štěňátko nesmí být přikrčené, ustrašené a bát se ruky.

Dobrý chovatel vám řekne jak a čím prcka krmit, dá vám krmivo do začátku, nakteré je stěně zvyklé, řekne vám kdy čivavátko přeočkovat, řekne vám, kdy a čím bylo odčerveno. Bude se zajímat o to, kde u vás štěně budebydlet, jestli máte i jiného psa, jestli jste už někdy měli psa a tak. Zkrátka mu nebude jedno, jak se u vás bude štěně mít.

Chtělabych si s maminkou pořídit čivavku (jelikož jsme sami s mamkou malý přítel by se nám hodil). Můžeme se spolehnout na inzeráty v novinách???????????

Jsou lidé poctiví a jsou i nepoctiví. Rozhodně bych nevěřila všem inzerátům. Když si budete štěňátko vybírat, tak se za ním každopádně napřed jeďte podívat. Uvidíte jak tam pejsci žijí, jak vypadají, jestli jsou čistí aučesaní a hlavně si popovídáte s jejich paničkou, která by měla býtochotná vám všechno ukázat a kolem pejsků vysvětlit. Pokud to bude někdo, neochotný a nebo vám dokonce své čivavy nebude chtít ukázat, tak jeďte rychle pryč.

  Učení čistotě

Dobrý den, prosím Vás o radu. Máme doma 3měsíční čivavku, fenku, kteránámstále dělá loužičky. Když příjdu odpoledne domů, tak máme kompletcelýpokoj zaneřáděný a podložka kam má správně chodit je netknutá.Máme jiteprve 10dní a z původního domova už na podložku chodit údajněuměla,ale u nás se jí nechce. Zkoušeli jsme už snad všechno, podobrém,pozlémale absolutně bez výsledku. Prosím poraďte jsem bezradná. Děkuju

Hlavní problém je vtom, že s ní není nikdo doma, kdo by ji hlídal a v tenzprávný okamžikji odnesl na podložku. Ona to sama nepochopí. Navíc je vnovémprostředí a je ještě malá. To by spíš byl zázrak, kdyby zatěchtopodmínek uměla chodit na podložku.

Pozlém to určitě nezkoušejte, protože se vás začne bát a začne sebáttoho, že se jí chce čurat a že za to dostane. Nebude vědět co mádělata kam tu louži udělat.

Je potřeba hlavně trpělivě a neustále štěně sledovat a po krmení, pospanía kdykoliv začne čuchat k zemi a hledat si místečko, tak ji V KLIDU odnést na podložku a pohlídat ji tam, dokud se nevy... Potom jipohladita pochválit. Když jí to někdy nevyjde, tak ji netrestejte, protože tonemá cenu a byla by akorát vyhukaná. Chce to hlavně mít nani čas atrpělivost. Může to trvat i měsíc (když bývá doma sama), nežse tonaučí. Možná by stačilo vzít si pár dní dovolené a být s ní domaabedlivě a pečlivě ji hlídat a učit. Nebo, když už má 3 měsíce, tak snímůžete už začít chodit ven - po žrádle a po vyspání ji vzít donáruče avynést ven na trávu. Počkat až se vy..., pochválit ji a jítzase domů.První dny se bude rozkoukávat a pak to bude v pohodě. Je tovždy otázkadeseti minutek. Zatím bez vodítka a bez obojku - ona vámneuteče, čivavyse drží pána.

Prosímo radu,jak naučit 500gr štěně čivavy chodit v bytě čůrat na jednomísto. Máme ji doma 14 dnů a zatím si chodí kam chce.Ven zatím moc nechodíme, chovatelka nám to nedoporučuje,protože je malinká 2,5 měsíce stará. Děkuji

Rozhodněto není jednoduchá věc, která by byla hned. Štěňátko jde čůrat vždy po probuzení, nebo po krmení. Musíte ho proto hlídat jak ostříž a při sebemenším náznaku čuchání a hledání vhodného místa pro"potřebu"musíte štěně klidně, ale rychle odnést na místo k tomu určené. Od tam ho nepustit, dokud se nevyčurá. Potom ho pochvalte. Mějte štěně neustále na očích, aby se vám někam nevyčůral za zády. Ve 2,5 měsících po něm ještě nemůžete chtít zázraky, ale učit ho to už musíte. Můžetrvat i dva měsíce, než to bude umět na 100%. Záleží to navaší pečlivosti. Pokud najdete někde bobek nebo loužičku, rozhodně štěně netrestejte. Pokud ho při tom přistihnete, můžete ho okřiknout. Lepší je tomu ale předejít a štěně včas odnést na správné místo.

Chci se zeptat jak dlouho to štěňátku trvá než pochopí že se převážně čůrá jenom venku i když je zvyklé na noviny, nebo spíš kdy dýl vydrží nečůrat.

To je individuální. Některé štěně čurá jen venku od 3 měsíců, jiné chodí nanoviny, nebo i vedle novin ještě v pěti měsících. Záleží natom, jak často s ním chodíte ven, jak moc ho za to chválíte a tak. Některá štěňata chodí na noviny stále a vůbec jim nedojde, že mají čůrat venku, protože jsou prostě naučení na noviny. Musí se jim zkusit noviny sebrat a nechat jim je třeba jen na noc. A chodit co nejčastěji ven. Nebo dát noviny ke dveřím a pak je dát za dveře. Je to na vás. Štěňátko to samo od sebe asi nepochopí. Ale netrestejte ho za čurání nanoviny, nebo vám začne čurat všude možně. Je to začarovaný kruh.

  Výchova
 
Dobrý den, měla bych jeden dotaz - teda spíše žádám o radu, jakým způsobem je nejvhodnější vychovávat malé 3 měs. štěně čivavy. Naše fenka je prostě úžasná, ale je hodně fixovaná na mě a tím pádem, pokudna ní v mé přítomnosti přítel volá, tak nepřijde! Sedí mi pořád u nohou a chodí za mnou stále i po místnosti! Nechceme z ní mít rozmazlené malé štěně, ale jakmile se na ní zvýší hlas je tak vyděšená, že je mi jí líto. Děkuji moc za radu

V tomto období se ještě musí štěně v podstatě jen chválit a utvrzovat v tom, že je šikovné a je milováno. Že je v nové smečce vítáno a vy jste jeho střed vesmíru. Mělo by ale být i trochu samostatné. Umět spát samo v místnosti, samo si hrát. Proto je dobré naučit štěně, že občas odejdeme a zase přijdeme. Aby samo nepropadalo hysterickému záchvatu a naříkání. Štěně zabavíme třeba hračkou a odejdeme. Když se štěně rozběhne za námi, řekneme"zůstaň" a zavřeme dveře. Za chviličku zase přijdeme a štěně pochválíme. Toto opakujeme několikrát denně. Za pár dní už se štěněnaučí, že ho neopouštíte, ale prostě, že se vrátíte. Nenecháme štěně, aby nás doprovázelo všude - i na záchod, protože potom se z něho stane závislák. Řekneme zůstaň a zavřeme dveře. Štěně netrestáme a pokud třeba kouše co nemá, tak mu to vezmeme, řekneme důrazně "fuj" a vezmeme mu to. Nenecháme to s dosahu štěněte, protože by se na to určitě vrhlo znova a my by jsme se na něho zlobily. Je to jako s malým děckem.

V tomto období učíme štěně na obojek, na ukazování zoubků, dívání do ucha, chytáme ho za packu a prohlížíme drápky - nácvik na stříhání drápků.

Bereme štěně ven - v náručí a potom na klidném místě ho dáme na zem a projdeme se společně. Necháváme cizí lidi nebo známé, příbuzné, aby štěně hladili a chovali, aby se potom všech nebálo a bylo vyrovnané. To je důležité, obzvláště, pokud je náš pejsek přecitlivělý a bojácný.

Až bude mít tak 6 měsíců, naučíme ho povel "na místo" a když bude zlobit,tak ho pošleme na místo a zůstaň. Záleží vždy na povaze štěněte. Pokud je to bojácný citlivka, musíme být opatrní, ale důslední. Štěně zbytečně křičením nestresovat. O bití ani nemluvě. Pokud je však štěně čert a z okřiknutí si vůbec nic nedělá a má z toho psinu, můžeme ho vnejnutnějším případě plácnout po zadku. Musí ale chápat proč. Do 4 měsíců je to ale zbytečné, protože štěně je ještě trdlo.

Máme doma týden fenečku čivavky. Jsou jí 3,5 měsíce. Když jsme si jí přivezli byla chudinka vystrašená a celou noc klidně spinkala. Druhý den jsme poznali jaká je to divoška, v noci nás nenechá vůbec vyspat. Nehci si jinaučit chodit do ložnice a už vůbec ne do postele. Jenže jakmile zasebou zavřu dveře, začne hrozně kníkat a škrábat dveře. Naříkání mi rvesrdce a tak jí chodím uklidnit, uložím jí do pelíšku, hladím jí a onausíná. Jakmile se zvednu tak začne na novo. Jednou jsem jí nechala doložnice otevřené dveře a ona začala štěkat a chtěla si hrát, bylo půldruhé v noci. Přes den s ní blbneme, tak si myslím, žemusí být unavena. Když ji vezmeme ven tak jen sedí. Bydlíme v paneláku a bojím se aby nanás kvůli tomu kvílení brzo nepřišli sousedi. Nemáte prosím nějakou radu, kromě toho vzít ji do postele. Děkuju předem

Když bydlíte v paneláku je to problém, že je to tak slyšet. Když fenku chodíte uklidňovat, tak ona si pak myslí, že si vás"vyřvala" a proto potom křičí ještě víc, aby jste ji slyšela a zase za ní přišla. Kdyby byla starší, tak vám řeknu, aby jste jí šla vyhubovat ať je ticho. Na to je ale ještě malá, aby tomu rozuměla. Rozhodně ji však nechoďte hladit. Musí vědět, že kňučet nesmí a že když přijdete tak jen dostane vynadáno. Lepší by však bylo, její naříkání ignorovat, aby si zvykla, že v noci je sama a ráno, že za ní zase přijdete. Myslím si, že do týdne by měl být klid. Tuto dobu však prodlužujete tím, že za ní chodíte. Dejte jí na noc sušené vepřové ucho, aby ho mohla žvýkat a zabavila se. (je to jejich oblíbený "voňavý" pamlsek) Ráno jí to zase vemte, aby se toho přez den nenabažila.

Jestli nechcete aby chodila do ložnice, tak ji tam nepouštějte ani přez den, natoš v noci. Potom bude škrábat na dveře ještě víc. Když tak ji ubytujte v jiné místnosti, která s ložnicí nesousedí (třeba kuchyň).

Co mám dělat, když můj 4 měsíční pes si nechce nechat ostříhat drápky, ani třeba vyndat klíště. Vždycky se začne hrozně vztekat, tak to raději vzdám.

Nesmíte to vzdávat. Už od mala se musí štěně navykat na chytání pacek, česání, prohlídku zoubků, uší atd. Dělejte to klidně, ale rozhodně a bezváhání. Nedovolte štěněti, aby nad vámi vyhrálo a vymanilo se. Dělejte to s citem a jakoby mimochodem, aby si na to štěně zvyklo a věřilo vám. Potom ho pochvalte a pomazlete.

Jakmile zjistí, že když se bude vztekat, kousat a šprajcovat, tak ho necháte být, je to špatné. To je nejlepší cesta k tomu, že pes se postupně stane vašim pánem a on bude ten, kdo si bude určovat podmínky.

  Požírání hovínek 

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Náš 5-ti měsíční čivaváček je krmený granulemi Eukanuba, řekla bych , že jí bez problémů, ale kdykoliv jdeme ven a připlete se nám do cesty nějaký výkal( od kočky nebo kuny), tak ho okamžitě zhltne. Někdo mi říká, že mu prý chybí vitamíny, a že ho mám krmit masem, ale nevím jestli to spíš nejsou nějaké pověry. Není ještě očkovaný na vzteklinu a tak se bojím ,aby něco nechytil a navíc je to teda nechutné.

Krmení kvalitními granulemi je pro pejska dostačující. Pokud mu občas dáte nějaký vitamínek - např. vitamínovou pecičku ze zverimexu, tak nic nepokazíte. Bohužel, zmíněné exkrementy jsou pro čivavky (a nejen pro ně) velmi přitažlivé. Naši pejsci, jak uvidí čerstvý kuřinec, tak by se na nějtaké nejraději vrhli. Musím je okřiknout - že je to fuj a zmíněnou pochoutku jdu odklidit.

Vitamíny ani přidané maso nepomůže tomu, aby to pejsky nelákalo. Musíte ho naučit, že je to fuj. Potají za vašimi zády si to ale stejně dopřeje. Můžete mu koupit sušený hovězí penis, nebo střívka, která psi milují protože při kousání hrozně smrdí - aby si pejsek mohl nějakou takovou pochoutku dopřát a nebyl potom z těch výkalů tak moc na větvi. Dobré je také občasné podání kousku tvarůžků.

    Problémy s ušima
Moje štěně čivavy je staré 3 měsíce a má problém s ušima. Už mu pěkně stály,ale vposlední době mu opět začaly padat dolů. Čím to je a do kdy by se měly úplně postavit? Popřípadě jak a kdy se dají vylepit páskou?

Některým stěňátkům, hlavně krátkosrstým, stojí pěkně ouška už v sedmi týdnech. Jiným, hlavně dlouhosrstým a těm s velikýma ušima to trvá trochu déle. Často se stává i to co popisujete, a to že již vztyčená ouška začnouznovu padat. Stáváse to po očkování, při letních vedrech, ale hlavně v období výměny zoubků, kdy organismus rychle roste a ještě potřebuje hodně energie a živin pro růst zubů. Proto ošidí výživu ucha a jakoby přesměruje tok živin z ucha do zubů. Na ucho se pak nedostává a může opět změknout a spadnout dolů.

Proto je v takovém případě nanejvýš vhodné, dodávat štěněti v tomto období vitamíny a minerály. Musí to však být speciálně vyvážený komplex vitamínů a minerálů vytvořený speciálně pro psy a štěňata. Námse velmi osvědčila vitamínová pasta VITA-PET, která je v tubě a proto se velmi dobře dávkuje a pejskům chutná. (Je výborná také pro březí a kojící feny, nemocné a oslabené psy a pro ty psi, kterým něco chybí).  

Zásadou by mělo také být, nehladit štěňátko přez uši, které se tímto stále křiví a ohýbají. Uši by se měly definitivně postavit do konce hlavního období výměny mléčných zubů, což je asi 5 měsíců věku. Vylepování uší je až tou poslední možností nápravy. Doporučovala bych to nedělatdříve, než ve 3 měsících. Kdo ví, že má genetickou dispozici ke klapatému uchu, podlepuje už daleko dřív. Důležité je ucho vylepit správně, aby jsme neudělali víc škody než užitku. Ucho přehneme svisle napůl a přelepíme proužkem náplasti pravou stranu k levé. Slepené ucho musí trčet kolmo nahoru jako růžek a nesmí se ohýbat. Náplast dáváme kousek od hlavy, aby ucho mohlo dýchat a nezapařilo se. Necháme to 2-3 dny, potom sundáme, necháme provětrat a zalepíme znova. Nezřídka kdy stačí jenom jedno vylepení a uši stojí. Nejme li si jisti, raději se poradíme s veterinářem.

Dobrý večer, máme 5 měsíčního pejska čivavy dlouhosrsté a stále mu nechtějí stoupnout ouška.
Zkoušela jsem mu je zalepit, ale nedrželo mu to tam a sám si to strhával. Prosím, můžete mi poradit jaká náplast, je ta správná. Děkuji moc za radu.

No, už je opravdu nejvyšší čas. Možná je už i trochu pozdě. Máte opravdu poslední příležitost s tím něco udělat.
Jejepší,když se srst dole na uších úplně ostříhá (znovu dorostenebojte).Ucho sestočí pravá půlka do levé (jako kornout ale rovný).Náplast námnejlípdržela normální na rány s tím látkovým čtverečkem,jak se z nístříhajíty jednotlivé náplasti. Ustřihla jsem z tohoproužek, ale jentoholepivého (bez toho čtverečku). U vašeho pejska asi tak 1 cm x 4 cm.To smotané ouško přelepte kolem dokola, jako je to na fotkách. Dole nechte kousek mezeru (asi 0,5 cm) aby mohlo ucho dýchat. Pokud se vám to správně podaří a uši budou pěkně slepené (jako na těch fotkách), tak muto tak nechte 3 dny. Je lepší, když vám u toho bude někdo asistovat a pejska držet, aby jste to mohla precizně udělat. (nebo přijeďte k nám a já vám to udělám). Ktomu je ještě velmi vhodné přidávat v tomto období vitamíny a minerály (hlavně vápník). Pokud nemáte Vita pet pastu, tak si ji buď objednejte uveterináře, nebo pejskovi přidávejte nějaké jiné psí vitamíny či výtažek ze žraločí chrupavky. Je to opravdu pro ty uši důležité.

Po tom týdnu mu to odlepte, podívejte se jak to vypadá, nechte chvíli provětrat a zase zalepte.


 

První procházky
Mám 3 měsíční štěně a chtěla bych se zeptat, kdy s ním můžu začít chodit na vycházky.

Pokud máte zahradu, tak tu může zkoumat hned od začátku. Na první vycházku do míst kam chodí i ostatní psi, můžete vyrazit, když má štěně dokončeno základní očkování. (což už jistě máte)

Na první vycházce toho bude pro štěně spoustu nového. Proto jej zpočátku vezměte v náručí někam do parku a tam ho dejte na zem, ať může za vámi běhat a zkoumat. Asi by nebylo nejlepší ho hned na první vycházce vláčet na vodítku, na které ještě také není zvyklé. Na vše si musí zvykat postupně. Bude si zvykat i na cizí lidi a ostatní psy. Je to potřebné proto, aby z něj vyrostl vyrovnaný a nebojácný pes. Každé štěně je jiné a chová se jinak. Však uvidíte, jak to tomu vašemu půjde.

Mám čivavu pejska, 3 měsíce staré štěně, chtěla jsem se zeptat zda je normální, že se ještě nevyčůral venku? Navíc se mu moc ven nechce poslední dny, pořád se otáčí a chce jít domů, má u mé kamarádky stejně starou sestru a ta pěkně běhá a čůrá a kaká venku, asi je na něho ještě brzy ale chci se jen zeptat zda je to normální a začne ho to venku  bavit?

 

Venku ho to nebaví, protože to tam nezná a trochu se bojí. Raději se točí domů, do známého prostředí. Musíte ho začít venku zvykat, protože čím bude starší, tím by to mohlo být horší. Až bude zima, tak to bude takyhorší.

Neptejte se pejska kam chce on jít, protože vy jste jeho cvičitel a páníček. Domluvte se s vaší kamarádkou a vemte je na procházku spolu. Zezačátku neste pejska vnáručí a třeba v parku nebo někde, kde je hezky, ho pusťte na zem, ať může běhat a zkoumat nové prostředí. Přitom ho můžete pomalu zvykat naobojek. Až bude venku suverén, teprve potom ho zkoušejte postupně připínat na vodítko. Zatím má ale na vodítko čas, protože by to bylo moc nového naráz.

Využijte posledních pár dní, kdy je hezky. Jestli máte možnost jít s pejskem na louku nebo do lesa, tím líp. Doneste ho na pěkné místo, tamho pusťte a projděte se s ním. Uvidíte, jak bude za vámi pěkně běhat.

Dobrý den , mam civavku fenecku 3 mesice starou , chtela jsem se zeptat pisete zde, ze s ockovanim , proti vztekline se nemam pospichat a ze az tak v7 mecisi:) I kdyz nema toto ockovani mohu ji brat ven, bylo mi řeceno , že dokud nema ockovani ze nesmim ,,je to pravda ? jinak jina ockovani ma,,, dekuji martina

Můžete s níchodit ven. Přece nebude do 7 měsíců doma zavřená. Musí si zvykat a učit se. Pokud ostatní očkování má, tak se nemusíte bát. Vzteklinu jen tak nedostane. To by ji musel pokousat pes, který má vzteklinu - a těch moc není, protože se povině očkuje. Jiný způsob nákazy není možný.