DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Naši čivaváci

Výživa a krmení
 
   
 
Co se týče výživy , platí, že čím méně toho pejsek sežere, tím by mělo být žrádýlko kvalitnější. Při jeho malých nárocích na množství potravy, si můžekaždý dovolit kupovat dražší a lepší krmivo. My jim dáváme granule K-9. Našim pejskům vyhovují. Dávám jim je suché a někdy namočené. Zjistila jsem totiš, že když dostávají dloho suché (třeba  tři týdny), tak potom ty namočené přímo hltají. Když potom zase krmím třeba  tři týdny namočené, tak pak zase přímo hltají ty suché. Takže to střídám. Dříve jsme občas dávaly i "lepší" psí konzervy. U čivav je dost často problém s tím, že jsou vybíravé, a když jim podstrčíme něco co jim "nejede" , tak raději nežerou vůbec. Běda tomu, kdo se nechá zlomit toužebnými pohledy a dá škemralovi  kousek masíčka od stolu. Pejsek si řekne: " konečně pochopili, co mi mají dávat!" . A když potom dostane svoje psížrádýlko, uraženě a dotčeně odejde od misky. Toto nám dělá Peggynka i Charlie. Stačí když jim dá nezbedná návštěva třeba půl kolečka klobásy, nebo škvarek, tak už vím, že ten den už večer granule žrát nebudou. Potom nezbývá než říct, když granule nechceš, tak nežer. Však zítratě hlad naučí. Proto u nás je škemrání u stolu zakázáno. Řekneme pejskům " běžte na místo !" a oni se jako jeden muž odpoklonkují na pelíšek, kde zůstanou po dobu našeho jídla. No jo, poslouchat se musí. A když jim potom chystám granulky se slovy " bude papinky" , vesele tancují kolem mě. Každý potom dostane svůj příděl do své misky na své oblíbené " žrací místo" a už to jen mlaská. 
 
  Kvalitní granule obsahují všechny potřebné živiny ve vyváženém poměru, sestaveném pro psy.
Sacharidy (přílohy) : bílkoviny (maso) : tuky : vitamíny a minerální látky. Někteří lidé mají pocit, že granule jsou moc jednotvárné a že je musejí psovi vylepšit. Když někdo ke granulím přidává maso, narušuje tím tento sestavený poměr živin a psovi to může dělat metabolické problémy. To znamená, že pokud přidáme maso, musíme přidat i přílohu (rýže, těstoviny, ovesné vločky) a zeleninu. Člověk by si musel dát opravdu hodně záležet, aby sám sestavil dobrou krmnou dávku. Proto je lepší neexperimentovat a dávat jen už hotové psí žrádlo (granule, případně konzervy). Značky granulí tu nebudu rozebírat, protože každému psovi svědčí a vyhovují jiné. Musí se to vyzkoušet. Štěněti krmíme ty, které měl u původního chovatele. Pokud je pejsek veselý, zdravý, má tuhé bobky, hezkou srst, zdravou pokožku a granule mu chutnají tak není důvod ty granule měnit.
 
   Jak krmíme
 Malé štěně krmíme vždy po probuzení asi 4x denně. Ve 4 měsících stačí už 3x denně a od půl roku krmíme 2x denně. Dospělé psy krmíme 2x denně - ráno asi čtvrtinu dávky a zbytek večer. Někdo krmí jenom večer. Přes den mohou mít třeba žvýkací pamlsky z kůže, nebo sušené ucho, sušená střívka - za odměnu, nebo na zabavení. Pamlsky nedáváme každý den, nebo jenom v malé míře.
 
 Pejskům bychom neměli nechávat žrádlo v misce po celý den k dispozici, s tímže si vezmou až budou chtít, protože potom jen celý den uzobávají anenažerou sepořádně. Musejí pěkně vytrávit, aby se na další krmenítěšili. To vytrávení je důležité. Necháme jim misku jen po dobu co žerou a jakmile mají dost a odejdou od žrádla, misku uklidíme pryč. Potom dobře vědí, že když se papá, tak se papá, protože potom už nebude co. 
 
   Alergie na krmivo
Vyjímečně se mohou u psů vyskytnout potravinové alergické reakce, které se projevují svěděním - drbáním a kousáním pacek. Už i psi mají civilizační choroby. Alergie bývají na obiloviny, kukuřici, kuřecí maso. Ale je těžké vysledovat co alergickému psovi vadí, protože trvá několik týdnů, než alergen vyprchá z těla a reakce ustane. Pokud tedy pes jeví známky potravinové alergie, je nejlepší zmněnit krmivo. Každá zmněna by však měla být pozvolná v průběhu asi 5 dní. Do původního krmiva vždy přidat trochu nového a postupně přejít na to nové. Ale čivavy jsou stejně potvůrky v tom, že když jim smícháme dvoje různé granule, tak jako Popelky to přeberou a vyzobají jen ty "lepší". Ale zkusit to míchat musíme.
 
Podle toho, jak čivava vypadá poznáme, jestli dáváme krmení moc, málo, nebo akorát. Jestli je tlustá (nejdou nahmatat žebra a obratle), tak musíme dávat o trošku míň a chodit buď častěji ven, nebo procházky prodloužit. Žádné drastické hubnutí však nesmíme dělat. Mohli by jsme čivavce ublížit.
 
Nesmíme zapomínat také na to, že čivava, stejně tak jako ostatní psi (i kočky), musí mít možnost žrát trávu. Může mít totiž překyselený žaludek a trávou si ho vyčistí.
 
   Vitamíny a minerály
Do výživy patří také potravinové doplňky. V určitých situacích je dobré psovi kromě základního krmiva  (granulí) přidávat ještě vitamíny a minerály, kterých zrovna potřebuje víc, než je obsaženo v krmivu.
Je to například v situaci, že štěně přezubuje a začne mu padat ucho, nebo se uši ne a nechtějí postavit - je potřeba přidávat vápník. My používáme Vita-pet pastu nebo Irish Cal, ale někdo dává i jiné preparáty nebo tvaroh.
Pokud má pes problémy a klouby a kulháním, je dobré přidávat něco se želatinou - třeba gelacan, nebo žraločí chrupavku. Kojící feně zase musíme dodávat vápník, aby netrpěla odvápněním a nenastala u ní eklampsie. My dáváme Irish Cal. (více o eklampsii ve stati o mateřství)
Na vylepšení kvality srsti je dobrý vitamín H (biotin). Dávají se i různé oleje (norkový, lososový). My dáváme opět Vita-pet pastu. (nemám s nimi žádnou smlouvu, ale zkrátka nám se osvědčila). Takových přípravků je nepřeberné množství. Není potřeba to s jejich podáváním přehánět, ale někdy mohou dost pomoci.
.
 
  

Dotazy k tématu:
  Požírání hovínek

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Náš 5-ti měsíční čivaváček je krmenýgranulemiEukanuba, řekla bych ,že jí bez problémů, ale kdykoliv jdeme ven a připlete se nám do cesty nějaký výkal (od kočky nebo kuny), takho okamžitě zhltne. Někdo mi říká, že mu prý chybí vitamíny, a že ho mám krmit masem, ale nevím jestli to spíš nejsou nějaké pověry. Není ještě očkovaný na vzteklinu a tak se bojím, aby něco nechytil a navíc jeto teda nechutné.

Krmení kvalitními granulemi je pro pejska dostačující. Pokud mu občas dáte nějaký vitamínek - např. vitamínovou pecičku ze zverimexu, tak nic nepokazíte. Bohužel, zmíněné exkrementy jsou pro čivavky (a nejen proně) velmi přitažlivé. Naši pejsci, jak uvidí čerstvý kuřinec, tak by se na nějtaké nejraději vrhli. Musím je okřiknout - že je to fuj a zmíněnou pochoutku jdu odklidit.

Vitamíny ani přidané maso nepomůže tomu, aby to pejsky nelákalo. Musíte ho naučit, že je to fuj. Potají za vašimi zády si to ale stejně dopřeje. Můžete mu koupit sušený hovězí penis, nebo střívka, která psi milují protože při kousání hrozně smrdí - aby si pejsek mohl nějakou takovou pochoutku dopřát a nebyl potom z těch výkalů tak moc na větvi. Nebo mu dát občas kousek tvarůžků. Vzteklinu z hovínek nechytí.
  Pes nechce žrát granule

Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o radu, mám doma 4-měsíční štěně čivavy - psa a nechce mi žrát granule, co mám udělat aby je žral ? Jen k nim přičichne a jde pryč. Je celkově dost vybíravý v jídle. Děkuji zaodpověď.
 

Čivavy jsou mlsouni první třídy a stačí jim málo. Proto si umí moc dobře vybrat co vezmou do tlamky. Musíte to udělat tak, aby si neměl z čeho vybírat. Jestli ho chcete krmit kvalitními granulemi (což vám schvaluji a je to také nejzdravější), tak mu nesmíte nic jiného dávat. Na všechny šunky, masíčka, salámy, pribiňáky, piškotky a kdo ví co ještě, musí zapomenout. Jinak dovede nežrat i dva dny a bude čekat na tyto pochoutky - jestli "vyměknete" a zase mu je dáte.

 

Doporučila bych vám, zezačátku zalít granule horkou vodou a nechat je nabobtnat. Ony budou lépe vonět i chutnat a můžete tam kápnout pro začátek kapičku maggi. Až to bude teplé tak akorát,tak mu to dejte a nechte ho čtvrt hodiny papat, nebo přemýšlet, jestli bude papat. Potom mu to seberte (i kdyby nic nesežral) a nedávejte mu nic jiného. Kdyby celý den opravdu nic nesežral, tak mu dejte trošku uvařené  rýže. On bzro zjistí, že granule jsou lepší.

 

Takto mu granule předkládejte 3x denně. On brzo zjistí, že prostě musí žrát to co mu dátea hned, protože pak mu to vezmete a nebude mít nic. Tento systém mám vyzkoušený a vím, že opravdu funguje. Musíte vytrvat. Nenechte se zlomit jeho trucováním. Možná, že první dva dny bude protestovat tak, že to bude vypadat že umře hlady, ale nebojte se. Kdyžtak si vezme aspoň tu rýži. Prostě mu nic jiného nezbyde, než začít normálně žrát. Ale opravdu mu nikdo z rodiny nesmí dát nic jiného. Je potřeba mu předkládat aspoň dva druhy granulí, aby si vybral ty co, mu víc voní a chutnají. V takovém (mlsném) případě je lepší vyzkoušek více značek (koupit jen vzorky).

 

Granulky mu musíte připravit vždy čerstvé, aby to měl teplé. Namočené granule byse neměly uchovávat protože brzy zkysají. Dejte je dožrat jiným mazlíčkům (kočkám atd.), nebo je bohužel budete muset vyhodit. Rozhodně je nenechávejte na zemi pejskovi, protože pak by to všechno ztratilo svůj výchovný efekt.

Až se naučí pěkně napapat, tak může po večerním krmenídostat nějaký malý pamlsek. Sama uvidíte, jestli to ovlivní jeho dalšíkrmení. Pokud začne zase zlobit, tak by pamlsky zatím dostávat neměl.Pořádné krmení je důležitější než mlsání.

Pokud granule opravdu nezačne žrát do třetího dne, tak ho krmte konzervami nebo kapsičkami. Těmi potom určitě nepohrdne. Když by ani po třech dnech tohoto snažení nezačal kloudně žrát granule ani konzervy či kapsičky  (čemuž moc nevěřím), tak mu budete muset vařit. Což není nic snadného ani praktického a podle mě je to až to poslední řešení.

 

Důležité také je, odnaučit pejska škemrat u stolu. Další věc je, že na chuť ke žrádlu je dobrý pohyb na čerstvém vzduchu. Když se pořádně vyběhá, bude i líp žrát. Dobrý pomocník je i Calo-pet pasta, která také podporuje chuť ke žrádlu a obsahuje živiny a vitamíny. Tu bych určitě dávala v případě, že pes zahájí protestní hladovku.