DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Naši čivaváci

Péče o čivavu

 

Čivava není nějak zvlášť náročná na údržbu a většinou jsou to pejsci tvrdí a bezproblémoví. Hlavní nároky si klade na naši pozornost a lásku. Zmíním tu jen pár základnch věcí, kterých bychom si měli hledět. Je to stejné jako u všech ostatních malých plemen.

Jednou z těch věcí jsou čivaví očička, která jsou velká, a proto jsou vystavena zvýšenému působení dráždivých vlivů jako je prach při zemi, smog, pyl, či švihání stébel trávy. Oči se proti tomu brání tím, že někdy slzí. Proto je dobré čivavám uslzená očička občas otřít papírovým kapesníkem, aby se předešlo ( hlavně usvětlých psů ) rezavým a hnědým kruhům pod očima, které se mohou někdy vytvořit právě ze zaschlých slz. Když máme čivavky dvě a více, můžeme často vidět, že si navzájem očička olizováním čistí. Do očí čivavám preventivně nic nekapeme. Kapky se používají pouze při léčbě zánětu (raději po konzultaci s veterinářem).

O uši nějak zvlášť pečovat nemusíme, protože čivavy mají ouško otevřené a tudíž dobře větrané, takže problémy vzniklé ze zapaření u nich nehrozí. (Narozdíl třeba od kokršpaněla ). Jen občas zkontrolujeme jestli v uchunení špína, nebo třeba osina  či klíště. Zánět v uchu se sice vyskytnout může, ale není to vůbec časté.

Drápky. Toto je kapitola sama pro sebe. Každý, kdo má čivavu to dobře zná. Bereme kleštičky do ruky a pejsci se klidí z dosahu, někteří i z dohledu. Těmto prckům se drápky stříhat musí, protože jim rychle rostou a velmi málo se pod jejich muší váhou obrušují. Bez tohoto občasného zákroku by je měli jak orel skalní. Nehledě na to, že se jim kvůli dlouhým drápkům špatně chodí a prošlapávají se jim packy, nebo se jim drápek může zatrhnout. Já stříhám tak někoho 1x za 3 měsíce, někomu to stačí 1x za 5 měsíců. Je to individuální. Naši pejsci to naštěstí ( až na malé šprajcování ) snášejí oddaně a statečně. Záleží také na tom, po čem pejsek nejvíc chodí ( koberec, tráva, chodník ). Malým štěňátkům také musíme také špičky drápků zkrátit, protože se jim zachytávají do koberce. Hlavně nesmíme zapomínat stříhat palec, protože tam jinak drápek může zarůst do kroužku. Dost mě udivuje, že prý někteří veterináři tvrdí, že se čivavám drápky nestříhají. Není to pravda.

.. ..

.

Péče o zuby. Na zubech se vždy, ať chceme či nechceme, časem začne usazovat zubní kámen. Malá plemena k tomu mají predispozici. Jedná se vlastně ominerály, vysrážené ze slin. Pokud to necháme osudu, nejen, že bude pejskovi páchnout z tlamy, ale může dostat i zánět dásní a vypadnou mu zuby. Proti zubnímu kameni se dá bojovat třemi způsoby: dáváme pejskovi kousat různé suchary a tyčinky na čistění zubního kamene a jako prevenci jeho vzniku. Nebo budeme skutečně pejskovi zuby nejmíň 2x týdně čistit. Stačí aspoň kartáčkem bez pasty zuby přejet. Lepší než nedělat nic. Nebo máme pastu Orozyme, která se nanáší prstem na zuby a rozpouští již vzniklý zubní kámen. Musí se to ale dělat každý den.
Taky jsem zuby pejskům nečistila, ale opravdu budu muset, protože asi tak od čtvrtého roku věku se jim tam ten žlutohnědý povlak velmi výrazně usazuje. Nebo by jsme museli čas od času navštívit veterináře, aby zubní kámen pod narkozou odstranil. (A to není pro pejska to nejlepší řešení).
Pokud štěněti do 9-10 měsíců věku nevypadnoumléčné špičáky, je nanejvýš vhodné nechat mu je vytrhnout, aby se mučasem třeba nezalomily, nebo nezpůsobily špatný zkus.


Anální žlázky. Jestliže jsme si všimli, že náš pejsek často " sáňkuje" tzn. že tahá zadeček po zemi, zkontrolujeme jestli nemá ucpané anální žlázky. Tyto žlázky se nacházejí hned vedle řitního otvoru z obou stran, nebo spíše kousek pod řitním otvorem. Vyúsťují dovnitř na okraji konečníku. (takže navenek žádné dírky nevidíme). Sekret ze žlázek se normálně sám uvolňuje a vylučuje společně z výkaly. Někdy se mohou ale vývody žlázek ucpat a maz se v nich hromadí. Toto zjistíme pohmatem kolem konečníku. Jestli-že ve spodní polovině konečníku, asi tak půl až 1 cm hluboko v kůži nahmatáme bulky o velikosti zhruba 5 mm, nebo i větší, je to jasné. Vezmeme papírový ubrousek, přiložíme ke konečníku a palcem a ukazováčkem do něj obsah žlázek směrem zevnitř ven tlakem vymáčkneme. Pejska toto nebolí a uleví mu to od nepříjemného pocitu. Kromě toho předejdeme ošklivému zánětu s mnoha komplikacemi. Pokud však pejsek žádné problémy nemá, tak to samozdřejmě neděláme.


Péče o srst dlouhosrsté čivavy není nijak zvlášť náročná. Stačí pejska 1x týdně pořádně rozčesat a vykartáčovat, aby byl krásný a aby se mu neslepovalaa neplstnatěla hlavně jemná srst za ouškama. V období línání je lepší vyčesávat každý den. Co se týče koupání, není potřeba to zbytečně přehánět, protože psí srst má samočistící schopnost. Všichni naši tmaví pejsci si dávají pozor, aby nestoupli do mokra a kaluže obcházejí. Jen naše bílá Amálka je takové čuně, že s velkou chutí proběhne každým blatem. Leč nezoufáme, protože i když je to neuvěřitejné, jak nám Amálka uschne, všechna špína z ní opadá, zbytek se vykartáčuje a zase září čistotou. Protože naši pejsci v posteli nespí, koupeme je podle potřeby jen asi tak 3x do roka ve psím šamponu pro citlivou pokožku. Šampon musíme velmi pečlivě opláchnout. Zbytečně častým šamponováním semůže narušit přirozená funkce kůže. Pes může začít trpět exémem, lupy, svěděním. Štěňata do 6 měsíců raději nekoupeme vůbec.

Do péče o čivavu patří také pravidelný pohyb v přírodě (ne jenom obejít blok na sídlišti). Čivava se potřebuje vylítat, aby byla zdravá, dobře trávila, měla pevné tělo a dobrou náladu.

Samozřejmostí je pravidelné očkování a odčervování. Čivavy nemají rády dlouhodobý chlad a vlhko.


Dotazy k tématu: 
     Problémy s ušima
Moještěně čivavy je staré 3 měsíce a má problém s ušima. Už mu pěkně stály,ale v poslední době mu opět začaly padat dolů. Čím to je a do kdy by seměli úplně postavit? Popřípadě jak a kdy se dají vylepit páskou?

Některýmstěňátkům, hlavně krátkosrstým, stojí pěkně ouška už v sedmi týdnech.Jiným, hlavně dlouhosrstým a těm s velikýma ušima to trvá trochu déle.Často se stává i to co popisujete, a to že již vztyčená ouška začnouznovu padat. Stává se to po očkování, při letních vedrech, ale hlavně vobdobí výměny zoubků, kdy organismus rychle roste a ještě potřebujehodně energie a živin pro růst zubů. Proto ošidí výživu ucha a jakobypřesměruje tok živin z ucha do zubů. Na ucho se pak nedostává a můžeopět změknout a spadnout dolů.

Protoje v takovém případě nanejvýš vhodné, dodávat štěněti v tomto obdobívitamíny a minerály. Musí to však být speciálně vyvážený komplexvitamínů a minerálů vytvořený speciálně pro psy a štěňata. Nám se velmiosvědčila vitamínová pasta VITA-PET, která je v tubě a proto se velmidobře dávkuje a pejskům chutná. (Je výborná také pro březí a kojícífeny, nemocné a oslabené psy a pro ty psi, kterým něco chybí).  

Zásadouby mělo také být, nehladit štěňátko přez uši, které se tímto stálekřiví a ohýbají. Uši by se měly definitivně postavit do konce hlavníhoobdobí výměny mléčných zubů, což je asi 5 měsíců věku. Vylepování ušíje až tou poslední možností nápravy. Doporučovala bych to nedělatdříve, než ve 3 měsících. Kdoví, že má genetickou dispozice ke klapatému uchu, podlepuje už dalekodřív. Důležité je ucho vylepit správně, aby jsme neudělali víc škodynež užitku. Ucho přehneme svisle napůl a přelepíme proužkem náplastipravou stranu k levé. Slepené ucho musí trčet kolmo nahoru jako růžek anesmí se ohýbat. Náplast dáváme kousek od hlavy, aby ucho mohlo dýchata nezapařilo se. Necháme to pár dní (třeba 3) a potom podle potřeby.Nejme li si jisti, raději se poradíme s veterinářem.

Dobrý večer,máme 5 měsíčního pejska čivavy dlouhosrsté a stále mu nechtějí stoupnout ouška.
Zkoušelajsem mu je zalepit, ale nedrželo mu to tam a sám si tostrhával. Prosím,můžete mi poradit jaká náplast, je ta správná. Děkujimoc za radu.

No, už je opravdu nejvyšší čas. Možná je už i trochu pozdě. Máte opravdu poslední příležitost s tím něco udělat.
Jejepší, když se srst dole na uších úplně ostříhá (znovu dorostenebojte).Ucho se stočí pravá půlka do levé (jako kornout ale rovný).Náplast námnejlíp držela normální na rány s tím látkovým čtverečkem,jak se z nístříhají ty jednotlivé náplasti. Ustřihla jsem z tohoproužek, ale jentoho lepivého (bez toho čtverečku). U vašeho pejskaasi tak 1 cm x 4 cm.To smotané ouško přelepte kolem dokola, jako je tona fotkách. Dolenechte kousek mezeru (asi 0,5 cm)aby mohlo ucho dýchat. Pokud se vám tosprávně podaří a uši budou pěkněslepené (jako na těch fotkách), tak muto tak nechte klidně týden. Jelepší, když vám u toho bude někdoasistovat a pejska držet, aby jste tomohla precizně udělat. (nebopřijeďte k nám a já vám to udělám ).K tomu je ještě velmi vhodné přidávat v tomto období vitamínyaminerály. Pokud nemáte Vita pet pastu, tak si ji buď objednejteuveterináře, nebo pejskovi přidávejte nějaké jiné vitamíny (nejlépeproštěňata) je to opravdu pro ty uši důležité.

Po tom týdnu mu to odlepte, podívejte se jak to vypadá, nechte chvíli provětrat a zase zalepte.


 

 
   Zuby
Mámdevíti měsíční fenku čivavy a zaráží mě, že jí ještě nevypadly mléčnéšpičáky. Špičáky jí drží v dásni velmi pevně. Mám fence zoubky vyklat,nebo jí můžou v tlamce zůstat nastálo? Myslíte, že by jí ještě mohlisamy vypadnout?

V9. měsících už mléčné špičáky samy nevypadnou. Ani vyklání zoubků namásmysl, protože pokud zub drží velmi pevně, tak by se mohl tlakem spíšezalomit. Při použití větší síly, by se mohlo stát, že se zlomí čelistníkost, která je křehčí než samotný zub.

Jedinévýchodisko je, nechat zoubky vytrhnout u veterináře. Rozhodně bychnedoporučovala nechat mléčné zoubky v tlamce, protože se mohou zlomit kdykoliv v průběhu života a navíc zavazejí normálnímu růstu nových zubů. Nejvhodnější doba pro vytrhnutí je kolem 9. měsíců. 

 

  Ve dvou se to lépe táhne
Našemupejskovi je 7 let a přemýšlím nad tím, že bych mu pořídil čivavíhokamaráda. Myslíte si, že si na sebe ještě zvyknou? Náš pes je dostrozmazlený " jedináček" .

 Čivavaje společenské a smečkové plemeno, proto určitě uvítá čivavího parťáka.Nejprve si však na sebe musí zvyknout, což nebývá problém. Donesete lisi domů nové štěně, nejprve je spolu seznamte na nějakém neutrálnímúzemí - třeba na zahradě. (zkrátka ne zrovna přímo u pelíšku nebo umisky starousedlíka). Štěňátko určitě bez rozpaků začne stařešinuprohánět a vyzývat ke hře. Tomu to však nemusí být příjemné a buď budepřed štěnětem utíkat, nebo by na něj mohl vrčet či po něm ňafnout.

Musíteje zpočátku hlídat a tomu staršímu vysvětlovat, že to je štěňátko a žena něj musí být hodný a trpělivý. Pochvalte ho vždy, když udělá keštěněti vztřícný krok. Lásku dávejte oběma stejně, aby se ten staršínecítil odstrčený a nežárlil. To by jejich vzájemnému rodícímu sepřátelství moc neprospělo. Nenechte štěně, aby lezlo při krmenístarousedlíkovi do jeho misky.

 Uvidíte,že po dodržení těchto zásad, budou spolu pejsci do 14 dní spát v jednompelíšku. Zpravidla si ale na sebe zvyknou zcela bez problémů a dalekodřív.

Můžete mi někdo poradit? Přitelkyně by chtěla čivavu- moc se jí líbí ajistě by jí lásku dala, ale je přes den v práci a čivava by byla oddopoledne až do podvečera sama v bytě. Nechceme aby se nějak trápila.Poradíte námněco z čivaví povahy? byl by to problém? Moc děkuji

Pokudby byla sama doma max. 8 hodin, tak by to neměl být problém, alejefakt, že jí to moc nesvědčí. Lepší by bylo v tomto případě mítčivavydvě, aby se spolu mohli zabavit a pohrát si spolu, ležet spoluatd...Čivava totiš není samotář, ale je to společenské a smečkovéplemeno. Jeurčitě spousta lidí, co mají čivavu jen jednu a chodí nacelý den dopráce. Také se to tak dá a pes si na to musí zvyknout.Lepší pro něj aleje, pokud jsou doma dva.  

Falešná březost
Naše 2 letá fenka se už týden chová divně. Pořád si hlídá a nosí jednu hračku a vrčí na mě, když se chci přiblížit k jejímu pelíšku a hračku jí vzít. Také méně žere. Nevíte co by s ní mohlo být?

U vaší fenky se jedná o falešnou březost. to znamená, že fenka si myslí, že ta hračka je její narozené štěňátko. proto si ji tak hlídá a opečovává. Může se jí dokonce začít tvořit mléko. Je to hormonálníporucha.

Co můžete pro fenku udělat je to, že jí vysvětlíte, že žádná štěňátka nemá a snažte se ji nějak zabavit, aby na to zapoměla. V první řadě jínekompromisně odeberte tu hračku a schovejte ji. Místo toho udělejtefence pestrý program. Choďte často na vycházky, vezměte ji k někomu nanávštěvu, věnujte se jí a nenechte ji hrát si na mámu. Pelíšek jí můžete dát přechodně na jiné místo. Vaše fenka by měla být za pár dní v pořádku. Pokud ne, navštivte veterináře, který by ji musel léčit hormonálně.

 

Mojí dlouhosrsté fence je 6 měsíců a stále jí neroste dlouhá srst na těle. delší chlupy má jen za ušima. Je to normální?

 Štěňátků mrostou chlupy asi do 12 měsíců věku. Některé dlouhosrsté čivavky, zvláště fenky, mají dlouhou srst jen za ušima, na ocásku a vzadu na stehýnkách. Je to zcela běžné. Podívejte se na čivavky do Vaší čivaví fotogalerie.